Jednání předsedy ČKR s předsedou SRK. Praha, Zvolen, 27. dubna 2020.

27. dubna 2020 PDF

V pondělí 27. 4. 2020 proběhl rozhovor předsedů České konference rektorů Petra Skleničky a Slovenské rektorské konferencie Rudolfa Kropila. Ústředním tématem diskuse bylo postupné uvolňování režimu pro studenty a pedagogy českých a slovenských vysokých škol, kteří studují nebo pracují na území druhého státu.

„Problematika zahraničních studentů je patrně nejcitlivějším místem uvolňování omezeného provozu vysokých škol. Obě země zvládají dosavadní boj s pandemií velmi dobře, a proto se domníváme, že je logické, aby možnosti pokračovat ve studiu nebo učit a pracovat na výzkumných projektech byly mezi našimi dvěma zeměmi uvolněny prioritně“, uvedl rektor Sklenička.

Na vysokých školách v České republice studuje přibližně 45 tisíc studentů z jiných zemí, z toho asi 21 tisíc je ze Slovenska, což činí přibližně 8,5 % z celkového počtu vysokoškolských studentů. Naopak na Slovensku studuje zhruba 6 tisíc studentů z Česka, což představuje 4 % ze všech vysokoškolských studentů na Slovensku.

„Blízkost našich dvou zemí a možnost studovat v druhé zemi v mateřském jazyce je logicky vyjádřena vysokými počty Slováků na českých vysokých školách a Čechů na slovenských univerzitách. Je v zájmu vysokých škol obou zemí uvolnit režim na hranicích a umožnit tak dokončení semestru, skládání přijímacích zkoušek nebo státních závěrečných zkoušek. Samozřejmě při dodržení oběma státy definovaných podmínek omezeného režimu na vysokých školách i v zemi“, dodal rektor Kropil.

Předsedové obou rektorských konferencí se shodli, že upřednostňují režim, který by pro studenty a pedagogy po příjezdu do druhé země nebo po návratu domů neznamenal povinnou karanténu. Preferují rovněž, aby uvolnění přeshraničního režimu pro vysokoškolské studenty a pedagogy mezi oběma zeměmi bylo jedním z prvních kroků otevírání hranic po nouzovém stavu. Oba rektoři budou diskutovaná opatření navrhovat ministrům školství v obou zemích.

Autorka výše uvedené tiskové zprávy:

Ing. Mgr. Karla Mráčková
tisková mluvčí České zemědělské univerzity v Praze