Usnesení
124. zasedání Pléna České konference rektorů (Výroční shromáždění ČKR)
Střítež u Jihlavy, 21. února 2014
PDF
Plénum České konference rektorů (ČKR) přijalo na svém 124. zasedání, Výročním shromáždění ČKR, následující usnesení:
- Plénum ČKR zvolilo v tajném hlasování novým předsedou ČKR rektora Univerzity Karlovy v Praze Prof. MUDr. Tomáše Zimu, DrSc., MBA.
- ČKR podporuje přípravu nového Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Vyzývá k tomu, aby v něm byly zohledněny dosavadní negativní zkušenosti s realizací stávajících operačních programů, zejména v oblasti veřejných zakázek, s nastavením pravidel čerpání a odnímání dotací (např. uznatelnost nákladů) a s problematikou veřejné podpory. Důrazně žádá, aby byla odstraněna dosavadní disproporce v možnostech čerpání mezi pražskými a mimopražskými vysokými školami.
- ČKR vítá zahájení komunikace s novým vedením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy včetně zahájení diskuse o novele zákona o vysokých školách.
- ČKR vyzývá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k urychlenému společnému jednání o limitech přijímaných studentů do dlouhých magisterských studijních programů pro rok 2014.
- ČKR zahájila komunikaci s místopředsedou Vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace v oblasti financování a hodnocení vědy, koncepce RVVI a problematiky operačních programů.
- Plénum ČKR pověřuje Předsednictvo ČKR prozkoumáním možností právní subjektivity ČKR.
- Plénum ČKR pověřuje Předsednictvo ČKR projednáním změn těch částí Statutu ČKR, které se týkají členství v ČKR, a předložením jejich návrhu na příštím zasedání Pléna ČKR.
- ČKR s mimořádným znepokojením sleduje vývoj událostí na Ukrajině a apeluje na Vládu ČR, aby podnikla veškeré možné kroky vedoucí k dodržování práv a svobod občanů a základních prvků demokracie na Ukrajině.
Ve Stříteži u Jihlavy dne 21. února 2014
Za Českou konferenci rektorů
Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA
předseda